Wiele osób ma w domu aloes, jednak nie każdy zna jego właściwości. To właśnie dzieje się z tymi, którzy mają tę roślinę.
Reklama
Aloes to roślina, która powinna znaleźć się w każdym domu. Jego przydatność została udowodniona od pokoleń i jest to jeden z ulubionych środków dziadków, który naprawdę działa.
Korzyści z aloesu dla ludzkiego organizmu
Ta roślina lecznicza jest chętnie wykorzystywana w medycynie i kosmetologii. Jego właściwości są stale badane przez badaczy, którzy proponują nowe zastosowania.
Produkty zawierające sok z aloesu są powszechnie dostępne w aptekach i sklepach kosmetycznych.
Dobroczynne właściwości aloesu: jak każda roślina domowa oczyszcza powietrze w pomieszczeniu; ma działanie bakteriobójcze; może być stosowany jako środek przeciwbólowy; Stosowany w procesach zapalnych, w tym w jamie ustnej; działanie przeciwalergiczne; Poprawia trawienie; Regeneracja komórek; działanie przeczyszczające i moczopędne; efekt uzdrawiający; wzmacnia układ odpornościowy; nawilża i odmładza skórę; zapobiega chorobom układu krążenia; Jest bogaty w witaminy, żelazo i sole mineralne; spowalnia proces starzenia.
Dobroczynne właściwości aloesu w medycynie tradycyjnej
W medycynie ludowej roślina ta stosowana jest w leczeniu różnych chorób. Jest to skuteczny lek stosowany w leczeniu zapalenia jamy ustnej u dzieci i dorosłych. Jest niezbędny w przypadku grypy i zapalenia migdałków. Aloes stosuje się na siniaki i obolałe rany, a już po kilku zabiegach widać poprawę. Jest to doskonałe rozwiązanie w leczeniu oparzeń, jeśli nie masz pod ręką specjalnego leku.
Zmniejsza swędzenie i zaczerwienienie skóry spowodowane alergią. Sok z aloesu stosuje się także w leczeniu chorób przewodu żołądkowo-jelitowego, np. w leczeniu wrzodów. Sok z aloesu jest również przydatny przy anemii: można go dodawać do syropów leczniczych, które sprzyjają lepszemu wchłanianiu żelaza. Zalety aloesu w kosmetologii Dzięki zawartości witamin, kwasów mineralnych i innych dobroczynnych substancji aloes korzystnie wpływa na skórę.
Nawilża skórę, zmiękcza ją i uelastycznia. Z tego powodu aloes często wchodzi w skład kremów przeciwstarzeniowych. Nadaje się również do oczyszczania skóry: maseczki, peelingi, peelingi. Można go przygotować w domu lub kupić gotowy. Roślina skutecznie zwalcza także łupież.
Regularne maseczki i płukanki z ekstraktem z aloesu sprawiają, że włosy stają się miękkie i jedwabiste. Jak wykorzystać aloes w domu. Dolne liście rośliny, które mają co najmniej 3 lata, nadają się do celów medycznych i kosmetycznych.
Młode liście nie mają takich właściwości leczniczych. Liście są starannie zbierane od dołu i zużywane w ciągu trzech godzin, gdyż po tym czasie zanikają ich właściwości lecznicze. Jeśli pożądany jest miąższ, ostrożnie usuwa się zewnętrzną skórkę ostrym nożem, a miąższ przekształca się w pastę w szklanym pojemniku.
Jeśli potrzebny jest sok, ostrożnie wyciśnij go rękami. Soki i nalewki z aloesu można przechowywać w lodówce w ciemnym pojemniku przez dwa tygodnie, nie tracąc przy tym swoich dobroczynnych właściwości. Korzyści i szkody soku z aloesu Oczywiście ma on więcej korzyści i rozmawialiśmy już o tym wcześniej. Chcę tylko zauważyć, że starożytni uzdrowiciele nazywali aloes „rośliną nieśmiertelności”.
Ma jednak również przeciwwskazania.
Nie zaleca się jego stosowania u: kobiet w ciąży, osób z nietolerancją jednego ze składników aloesu, ostrej biegunki lub ostrych chorób przewodu pokarmowego, dzieci poniżej 3 roku życia, hemoroidów, problemów z wątrobą, niewyjaśnionych bólów brzucha, przewlekłego serca choroba. nieskuteczność, lepiej nie stosować do czasu ustalenia dokładnej diagnozy.
Należy również zaznaczyć, że wszelkie przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim stosowania wewnętrznego. W takim przypadku lepiej skonsultować się z lekarzem.
Praktycznie nie ma przeciwwskazań do stosowania zewnętrznego. Należy jednak pamiętać, że wszystko jest dobre z umiarem. Nie zaleca się przesadzania i spożywania aloesu w nieograniczonych ilościach.