W połowie listopada br. zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. emerytur czerwcowych. Wielu seniorów może liczyć na wyrównanie świadczenia. Sprawdź, czy otrzymasz dodatkowe pieniądze.
Seniorzy, którzy przeszli na emeryturę od 2009 do 2019 roku mogą wnioskować o wypłatę wyrównania. Chodzi o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że tzw. emerytury czerwcowe są niezgodne z ustawą zasadniczą. Były one bowiem wypłacane w zbyt niskiej wysokości.
Osoby, które przeszły na emeryturę w maju, dostały wówczas świadczenia wyższe nawet o ok. 250 zł niż emeryci, którzy zaczęli je pobierać w czerwcu. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego podkreślił, że decyzja jest ostateczna i powinna jak najszybciej zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Doszło do nieuzasadnionego zróżnicowania pobierających świadczenia. Trybunał stwierdził, że powinny zostać przyjęte jednolite warunki dla wszystkich świadczeniobiorców. W ocenie TK wprowadzenie zróżnicowania w żaden sposób nie traktuje obywateli równo i sprawiedliwie. Zagrażało to dobru wspólnemu – stwierdził w uzasadnieniu sędzia Piotr Pszczółkowski.
Nowy rząd będzie musiał zatem wypłacić wyrównanie seniorom. Jak się okazuje, o wyrównanie może starać się w sumie 97,3 tys. osób. Koszt wypłaty tych wyrównań może wynieść nawet ponad milion złotych.
Minimalna emerytura w 2024 roku
Nowy rząd zadecyduje o sposobie przeprowadzenia podwyżek w 2024 r. Seniorzy mogą liczyć na waloryzację emerytur od marca 2024 r. Projekt ustawy zakłada, że świadczenia emerytów i rencistów mogą wzrosnąć o 12,3 proc.
Przy takim wskaźniku minimalna emerytura wzrosłaby w 2024 r. o 195 zł brutto. Jednak ostateczny wskaźnik podwyżek zostanie przedstawiony, po tym jak Główny Urząd Statystyczny poinformuje o inflacji za 2023 r. i realnym wzroście wynagrodzeń.
Reklama